Rugsėjo 20 dieną Onuškio Donato Malinausko gimnazijos I g ir II g klasės mokiniai dalyvavo integruotoje tikybos, istorijos, dailės, etikos pamokoje, kuri vyko netradicinėje aplinkoje. Pacų giminės pėdsakai Lietuvos kultūrinėje, istorinėje ir religinėje erdvėje sudomino mokinius. Atsakymų į daugelį klausimų mokiniai rado Pažaislio vienuolyne ir Jiezno Archangelo Mykolo bažnyčioje – šių nuostabių statinių fundatoriai buvo Pacų giminės didikai. Pamoką-išvyką organizavo ir vedė mokytojos Rita Ribačiauskienė ir Virginija Virmauskienė .
Gidė Ramutė dvi valandas mus vedžiojo nuostabiais Pažaislio vienuolyno ansamblio istorijos, tikėjimo ir meno labirintais. Mokiniams buvo įdomu, kiek galėjo kainuoti tokios statybos, kiek laiko vyko darbai, kas tapė paveikslus ir freskas, atliko medžio drožybos darbus, iš kur pargabentas marmuras, granitas, kiek langų vienuolyne, kada ir kokiomis aplinkybėmis įsikūrė kamaldulių vienuoliai Pažaislyje, kokia jų regula, Pacų giminės likimas, įtaka Lietuvos istorijai, religijai.
Patenkinę smalsumą, daug sužinoję ir įsiamžinę vienuolyno erdvėse išvykome į Jiezną, kur mūsų grupės laukė Kaišiadorių vyskupijos generalvikaras, Jiezno bažnyčios klebonas Rolandas Bičkauskas. Klebonas papasakojo apie Pacų giminės įsikurdinimą Jiezne ir LDK prokanclerio S. Paco įpareigojimą savo sūnui Lietuvos didžiajam kancleriui Kristupui Pacui po jo mirties Jiezne pastatyti bažnyčią. K. Z. Pacas įgyvendino tėvo norą ir 1670 m. bažnyčia buvo pastatyta ir pašventinta. O savo asmeninę svajonę Z. K. Pacas įgyvendino nusipirkęs sklypą Pažaislyje prie Kauno, kur ant kalno pastatė didelį vienuolyną ir puošnią bažnyčią. Abi bažnyčios baroko stiliaus, didingos, gausios paveikslų, piešinių, dekoro. Pažaislio bažnyčios 6 paveikslus ir freskas tapė italų dailininkai, drožybą ir dekoracijas atliko garsūs to meto Europos meistrai ir menininkai.
Praturtėję dvasiškai, įgavę žinių, pilni įspūdžių grįžome namo kupini noro dalintis tuo, ką patys pamatėme ir kviečiame kitus aplankyti nuostabias meno, istorijos, mūsų tikėjimo šventoves.
Tikybos mokytoja Virginija Virmauskienė