Kovo dvidešimtoji – Pasaulinė Žemės diena. Jungtinių tautų organizacija šią dieną oficialiai paskelbė 1971 metais. Pavasario lygiadienis – nuostabus laikas, kai įvairiuose Žemės kampeliuose, išskyrus poliarines sritis, dienos ir nakties ilgumas suvienodėja. Prasideda astronominis pavasaris – diena ilgėja, o naktis trumpėja. Tai diena, kai kalbama apie mūsų planetai iškilusius pavojus, apie visuomenės darnios raidos būtinybę, kad mūsų veikla žydinčioje planetoje nebūtų skirta tik beatodairiškam mūsų pačių gerovės ir patogumo kūrimui, negalvojant apie ateities kartas.
Mes, Onuškio Donato Malinausko mokyklos mokiniai, taip pat nusprendėme prisidėti prie mūsų Žemės išsaugojimo.
Galvodami apie tai, kad visi esame skirtingi, turime įvairių pomėgių, sukūrėme tokias veiklos erdves, kuriose buvo smagu dalyvauti: veikė origamio lankstinių dirbtuvės, technologijų kabinetai virto modelių iš antrinių žaliavų gamybos namais, muzikos klasėje skambėjo dainos, skirtos Žemei ir gyvybei joje. Mokykloje veikia mokinių sukurtų darbų paroda. Dalis mokinių aktyviai dalyvavo baterijų rinkimo savaitėje ,,Nelauk, kol gamta supyks“, inicijuotoje antrinių žaliavų perdirbimo įmonės ,,Žalvaris“. Kiti mokinukai, įkvėpti jaunųjų tyrėjų dienos įspūdžių Takų vidurinėje mokykloje, ėmėsi atlikti tiriamuosius darbus ir pasinėrė į projektinę, tiriamąją veiklą. Visų veiklų apibendrinimas ir aptarimas įvyko mokyklos aktų salėje integruotoje gamtos – socialinių ir kitų dalykų pamokoje ,,Čia mano Žemė“. Džiaugiamės, kad įvertinti mūsų darbų atvyko ir ilgametė mūsų mokyklos mokytoja dabar Onuškio seniūnė Zita Aniulienė. Jaunieji tyrėjai pristatė savo tyrimų rezultatus apie antrinį daiktų gyvenimą ir jų netradicinį panaudojimą, sukūrė fenologinį augalų kalendorių, aptarė žolės deginimo žalą ir administracines nuobaudas už tai. Aštuntos klasės mokiniai atliko tyrimą apie Onuškio seniūnijos ežerų žuvis, apklausdami aktyviausius žvejus ir nustatė, kad daugiausia mūsų ežeruose gyveną ešerių, bet turime ir tokių vandens telkinių, kuriuose gyvena vėžiai ir sterkai. Devintokai padovanojo mokyklai 5 inkilus – tai buvo jų projektinės veiklos galutinis rezultatas. Dešimtokai pristatė Kajučio ežero tyrimą: papasakojo, kaip atliko gylio matavimus, kranto linijos ilgio skaičiavimus. Vienuoliktų atliktas tyrimas privertė susimąstyti, kaip reikėtų rūšiuoti šiukšles, kokios rūšies šiukšlių mokykloje susikaupia daugiausia, kiek kainuoja jų išvežimas ir ką turėtumėme daryti, kad šiukšlių būtų mažiau. Apibendrindama netradicinę pamoką mokyklos direktorė Rima Blikertienė ragino mokinius ieškoti, tirti, mokytis pateikti savo idėjas, pasidžiaugė gražiai atliktais darbais ir apdovanojo mokinius Onuškio seniūnijos įsteigtais prizais.
Mūsų mokykloje veikia jaunųjų miškininkų būrelis ,,Bebriukai“. Šio būrelio mokiniai dalyvavo Aukštadvario regioninio parko ir VĮ Trakų miškų urėdijos surengtoje inkilų kėlimo šventėje ir fotografijų konkurse ,,Paukščiai grįžta namo“. Dvyliktoko Andriaus Ladavičiaus fotografijos buvo įvertintos diplomu ir prizu. Mokyklos komanda dalyvavo intelektualiame žaidime ,,Protų kova‘‘. Renginį globojo LR seimo narė Dangutė Mikutienė, o surengė Aukštadvario žemės ūkio mokykla ir jaunimo organizacijos DARBAS Trakų r. skyrius. Šios protų kovos dar kartą įrodė, kad mūsų Žemė dar turi paslapčių, kurias turime atskleisti.
Gera mokykla – tai visų pirma gera, dirbti nuteikianti joje tvyranti atmosfera, kur vaikai privalo išmokti savarankiškai dirbti, kryptingai siekti užsibrėžto tikslo ir priimti atsakomybę už savo veiksmus. Tai ir darėme renginiuose, skirtuose pasaulinei Žemės dienai paminėti.
Geografijos vyresnioji mokytoja Nijolė Česnulevičienė, Onuškio Donato Malinausko vidurinė mokykla